Megállni tilos vs. várakozni tilos KRESZ-tábla, te tudod mi a különbség?
Hogyan maradhat meg a KRESZ-tudás a jogosítvány megszerzése után? – cikksorozat 1. rész
A jogosítvány megszerzésének elengedhetetlen feltétele a sikeres KRESZ-vizsga. De vajon hosszú távon is megmaradnak ezek az ismeretek? Ebben a cikksorozatban felfrissítjük KRESZ tudásunkat, hogy naprakészek maradhassunk a közlekedés biztonsága érdekében.
Tapasztalataink szerint még a gyakorlott sofőrök is követnek el hibákat bizonyos közlekedési helyzetekben: például sokan bizonytalanok az elsőbbségadásban, nem mindig ismerik fel a jobbkéz-szabályt, és ha forgalomirányító rendőrt látnak, gyakran hezitálnak a jelzések értelmezésében.
Továbbá számos KRESZ-tábla is gondot okozhat, ezek közül az egyik a „Megállni tilos” és a „Várakozni tilos” táblák jelentése, amelyeket most részletesen ismeretünk.
Mit jelent a megállni tilos tábla?
Forrás: kreszklub.hu
A KRESZ szerint, a megállni tilos tábla hatálya alatt autóval megállni csak forgalmi vagy műszaki okból szabad (például dugó alakul ki egy útszakaszon).
Mit jelent a várakozni tilos tábla?
Forrás: kreszklub.hu
A várakozni tilos tábla hatálya alatt ezzel szemben meg lehet állni, de
- csak a ki- és beszállás idejére (például, ha iskolánál felvesszük a gyereket),
- a ki- és berakodás idejére (például áruszállítás esetén), illetve
- egyéb okokból legfeljebb 5 percig, ha a járművezető a járműnél marad.
Tehát a megállni tilos tábla „erősebb” tiltást jelent.
Megállni és várakozni, mi a különbség?
Ahhoz, hogy pontosan megértsük a táblák jelentését érdemes tisztázni, hogy mit jelent a megállás és mit a várakozás.
A megállás fogalma a KRESZ-ben: a ki- és beszálláshoz, vagy a folyamatos fel- és lerakodáshoz szükséges időre történő megállást jelenti, valamint azt, ha a jármű egyéb okból egyhelyben tartózkodik, de a vezető a járműnél marad, és a megállás nem haladja meg az 5 percet.
Várakozás esetén legalább 5 perce tart a megállás, el is hagyhatjuk a járművet, tehát a gyakorlatban ez a fogalom a parkolást jelenti.
Hol tilos megállni a KRESZ szabályok szerint?
- Ahol a jármű fényjelző készülék vagy jelzőtábla jelzésének észlelését akadályozza.
- Ahol a jármű és az úttesten lévő záróvonal vagy a jármű és az úttest másik szélén álló jármű között legalább 3 méter széles hely nem marad.
- Be nem látható útkanyarulatban, bukkanóban, vagy bármilyen olyan helyen, ahol a járművet a többi jármű vezetője nem észleli.
- Körforgalmi úton, útkereszteződésben és az útkereszteződések metszéspontjától számított 5 méteres távolságban, kivéve úttorkolattal vagy útelágazással szemben megálló járművel, ha az a többi jármű bekanyarodását nem akadályozza, vagy ha egy tábla máshogy nem rendelkezik.
- Kijelölt gyalogosátkelőhelyen, valamint a gyalogosátkelőhely előtt személygépkocsival, motorkerékpárral, segédmotoros kerékpárral, kerékpárral és kézikocsival 5 méter, egyéb járművel 15 méter távolságon belül.
- Hidakon, aluljárókban, alagutakban, valamint ezek be- és kijáratánál.
- Vasúti átjáróban és attól 30 méteren belül, vasúti, illetve villamospályán és ezekhez olyan közel, hogy a vasúti jármű, illetve villamos közlekedését akadályozza.
- Más járművel a villamos, autóbusz vagy trolibusz megállóhelyet, illetőleg taxiállomást jelző tábla előtt 15 méter, utána 5 méter távolságon belül, kivéve, ha útburkolati jelből más következik.
- Autóbuszöbölben és autóbusz forgalmi sávban, kivéve az erre jogosult tömegközlekedési eszközöknek, kommunális szemét szállítóknak 20 és 6 óra között és az utasok ki- és beszállásának idejére személytaxinak.
- Különösen veszélyes helyen, útburkolati jelzéssel jelzett helyen, bárhol, ahol azt jelzőtábla vagy útburkolati jel tiltja.
- A járdán alapvetően megállni tilos, kivéve, ha: azt jelzőtábla vagy útburkolati jel megengedi; ha a jármű a járda szélességének legfeljebb a felét foglalja el; ha a járdán a gyalogosok közlekedésére legalább 1,5 méter szabadon marad; vagy ha a jármű tengelyterhelése az 1.000 kg-ot nem haladja meg. A járdán megállhat továbbá: mozgáskorlátozott személy, betegszállító, iskolabusz, gyermekeket szállító autóbusz, kerékpár, kétkerekű segédmotoros kerékpár és kétkerekű motorkerékpár is.
- Forgalmi okokból is tilos megállni: kijelölt gyalogos-átkelőhelyen, útkereszteződésben és vasúti aluljáróban.
- Kapaszkodósávon, gyorsító-és lassító sávon, kerékpársávon, nyitott kerékpársávon, kerékpárúton, gyalog- és kerékpárúton.
Hol tilos várakozni?
A KRESZ szabályozza azt is, hogy hol tilos várakozni
- a három külön úttesttel rendelkező út középső úttestjén,
- lakott területen kívül főútvonal úttestjén,
- ahol a jármű az útmenti ingatlanra való behajtást vagy az onnan történő kihajtást – az ingatlannal rendelkezni jogosult hozzájárulása nélkül – akadályozza,
- ahol a jármű szabályosan várakozó másik jármű megközelítését vagy elindulását akadályozhatja,
- az úttesten ott, ahol a járdán a megállás megengedett.
A megállni tilos tábla alól kivételnek számít a mozgáskorlátozott személy vagy az őt szállító gépjármű, korlátozott várakozási övezetben ugyanígy 1 óra időtartamig, a betegszállítónak pedig jegykiadó automatával ellátott helyen is szabad várakoznia.
A megállási és várakozási tilalom megszegése esetén a közterület-felügyelő intézkedést kezdeményezhet. Az elkövetett cselekmény súlyosságától lehet helye figyelmeztetésnek vagy akár rendőrségi feljelentésnek is.
Mi oldja fel a megállni tilos és várakozni tilos táblát?
A megállni tilos tábla és a várakozni tilos tábla hatálya addig tart, amíg egy feloldó tábla vagy jelzőtábla, vagy kereszteződés nem következik, illetve ameddig a megállni és várakozni tilos tábla kiegészítő utasítása azt megengedi.
Források: kreszklub.hu, obkf.hu, hvg.hu
Jelentkezz még ma a SA-GO Autósiskolához, egyszerűen, személyes ügyintézés nélkül, online!